• Lato 2024 - 20% zniżki na wszystkie rafie.
hotline

+48 733 637 530 Pn-pt: 09:00-17:00

Rodzaje dziania i jak wybrać odpowiedni dla siebie

Robienie na drutach to zabawne i kreatywne zajęcie, które przyciąga miliony ludzi na całym świecie. Pozwala tworzyć unikalne produkty własnymi rękami, nadając każdemu projektowi niepowtarzalny charakter i osobowość. Jednak przed jak zanurzyć się w świecie wzorów i nici, ważne jest, aby zrozumieć główne rodzaje dziania i wybrać taki, który odpowiada Twoim celom, poziomowi doświadczenia i zainteresowaniom.

W tym artykule przedstawimy przegląd głównych rodzajów dziania, od robienia na drutach i szydełkowania do dziania na maszynie, a nawet dziania na rękach. Opowiemy o tym, jakie projekty są odpowiednie dla każdego rodzaju dziania i jak wybrać ten, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym Knitterem lub doświadczonym rzemieślnikiem, mamy orady i wskazówki, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

 

Główne rodzaje dziania

Dzianie to sztuka tworzenia tkanin lub produktów przy użyciu nici i wzorów. Istnieje wiele sposobów i technik dziania, z których każda ma swoje własne unikalne cechy. Przyjrzymy się czterem głównym  odzajom dziania: dzianie na drutach, szydełkowanie, dzianie na maszynie i na rękach. Każdy z nich oferuje różne możliwości i nadaje się do różnych zadań.

 

Dzianie na drutach

Dzianie na drutach jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej klasycznych metod dziania. Dla ten rodzaj dziania wykorzystuje dwie długie metalowe lub drewniane igły dziewiarskie.

Główne cechy dziania na drutach:

 1. Narzędzia: do robienia na drutach potrzebne będą druty o różnych rozmiarach i materiałów, a także markery i igły do szycia.
 2. Techniki i wzory: dzianie na drutach zapewnia bogatą paletę wzorów i technik, w tym prawa i lewa twarz, naprzemienny wzór reliefowy i wiele więcej.
 3. Projekty: ten rodzaj dziania nadaje się do tworzenia różnorodnych projektów, w tym szaliki, swetry, czapki, pledy i inne.

 

Szydełkowanie

Szydełkowanie cieszy się również ogromną popularnością ze względu na wszechstronność i możliwość tworzenia detali z wyrazistymi wzorami. Zasadowe charakterystyki szydełkowania:

 1. Narzędzia: do szydełkowania używany jest haczyk o różnych rozmiarach i materiał.
 2. Techniki i wzory: szydełkowanie obejmuje różnorodne wzory, w tym amigurumi, warkocze i łańcuchy.
 3. Projekty: ten rodzaj dziania doskonale nadaje się do tworzenia produktów takich jak koce, amigurumi (zabawki), odzież i akcesoria.

 

Dzianie na maszynie

Dzianie na maszynie to nowoczesny i szybki sposób tworzenia tkanin i produktów. Główne cechy dziania na maszynie:

 1. Rodzaje maszyn: istnieje kilka rodzajów maszyn dziewiarskich, w tym ręczne i elektroniczne, które zapewniają różne możliwości i prędkości.
 2. Zalety i wady: dzianie na maszynie jest zwykle szybsze, ale może wymagać nauczenia się nowych umiejętności i dostosowania maszyny.
 3. Projekty: na maszynie można tworzyć projekty takie jak skarpetki, czapki, swetry i nawet pledy.

 

Dzianie na rękach (bez igieł i haczyka)

Dzianie na rękach to niesamowity sposób na tworzenie produktów bez użycia narzędzia. Główne cechy dziania na rękach:

 1. Technika i podstawowe techniki: ten rodzaj dziania wykorzystuje tylko twoje ręce i nici. Głównymi technikami są pętle i tkanie.
 2. Przykłady prostych projektów: dzianie na rękach świetnie nadaje się do tworzenia prostych projektów, takich jak bransoletki, szaliki i plecione akcesoria.

Każdy z tych rodzajów dziania oferuje własne unikalne doświadczenie i możliwości. Wybierając odpowiedni rodzaj dziania, weź pod uwagę swoje cele, poziom doświadczenia i preferencją. W następnej części artykułu przyjrzymy się, jak wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj dziania w zależności od potrzeb.

 

Jak wybrać odpowiedni rodzaj dziania

Wybór odpowiedniego rodzaju dziania to pierwszy krok na drodze do kreatywnych osiągnięć.

 

Twoje cele i zainteresowania

Pierwszą rzeczą do rozważenia przy wyborze rodzaju dziania są Twoje własne cele i zainteresowania. Zastanawiając się nad następującymi pytaniami, możesz lepiej zdecydować:

 • Co chcesz stworzyć? Jeśli interesuje Cię tworzenie ubrań, robienie na drutach lub na maszynie może być lepszym rozwiązaniem. Jeśli inspirują Cię amigurumi lub elementy dekoracyjne, haczyk będzie lepszy.
 • Element garderoby i rodzaj odzieży. Jeśli potrzebujesz czapek, swetrów, szalików lub koce, to dzianie na drutach może być idealnym wyborem. Jeśli marzysz o tworzeniu torby, poduszki, a nawet ubrania na zabawki, haczyk może być bliżej Twoich celów.
 • Styl i wygląd. Różne rodzaje dziania mogą tworzyć różne tekstury i wzór. Pomyśl o stylu, który lubisz i zdecyduj, jaki wygląd dziania najlepiej pasuje do tego stylu.

 

Weź pod uwagę swój poziom doświadczenia

Twoje doświadczenie w robieniu na drutach jest również ważne przy wyborze odpowiedniego rodzaju. Rozważ następujące czynniki:

 • Początkujący dziewiarze: jeśli zaczynasz znajomość dziania, zacznij od prostych rodzajów dziania, takich jak druty lub szydełka. Te gatunki zapewniają dobrą bazę dla początkujących.
 • Doświadczeni rzemieślnicy: jeśli masz już doświadczenie w robieniu na drutach, możesz ksperymentować z bardziej złożonymi technikami i rodzajami, takimi jak dzianie na maszynie lub tworzenie wzorów na rękach.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę dostępność niezbędnych narzędzi i materiałów. Przed wyborem rodzaju dziania upewnij się, że masz dostęp do niezbędnych narzędzi i materiałów.

 

Poznaj dodatkowe możliwości

Na koniec nie zapomnij zbadać dodatkowych technik i metod, które mogą być przydatne przy wyborze rodzaju dziania. Na przykład, jeśli jesteś zainteresowany tworzeniem wzorów i elementów dekoracyjnych, możesz dodać haczyk do swojego arsenału, nawet jeśli wcześniej tylko robiłeś na drutach.

Wybór odpowiedniego rodzaju dziania jest procesem indywidualnym i nie ma jedynej poprawnej odpowiedzi. Jednak biorąc pod uwagę twoje cele, doświadczenie i preferencje, będziesz mógł dokonywać bardziej świadomych wyborów i zacząć tworzyć niesamowite produkty z przyjemnością. W następnej części artykułu omówimy konkretne projekty i pomysły na każdy rodzaj dziania, które pomogą Ci zainspirować się i rozpocząć proces twórczy.

 

W świecie dziania jest miejsce dla każdego, kto chce odkryć swoje kreatywne potencjały i tworzyć niepowtarzalne wyroby. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł lepiej zrozumieć podstawowe rodzaje dziania i wybrać ten, który pasuje do twoich potrzeb i zainteresowań.

Pamiętaj, że wybór rodzaju dziania zależy od twoich celów, doświadczenia i stylu. Początkujący knitterze są zachęcani do rozpoczęcia od prostych projektów i stopniowego rozszerzania swoich nawyków. Doświadczeni rzemieślnicy mogą używać różnych rodzajów dziania, aby tworzyć unikalne i wyrafinowane produkty.

Ważne jest, aby nie bać się eksperymentować i uczyć się nowych rzeczy. Dzianie to sztuka, która ciągle się rozwija i zawsze jest miejsce na kreatywność i wyrażanie siebie.

Zainspiruj się i niech twoje przyszłe projekty przyniosą Ci radość i satysfakcja. Niezależnie od wybranego rodzaju dziania stworzysz coś wyjątkowe i piękne własnymi rękami.